Daruri la Școala Sf. Nicolae

De Bianca Zdrenghea, clasa a VI-a B

20 decembrie 2013

În fiecare an, în preajma sãrbãtorilor de iarnã, împreună cu doamna dirigintă mergem în vizită la ȘCOALA GIMNAZIALĂ SPECIALĂ „SF. NICOLAE” pentru copiii cu nevoi speciale. Pentru acest eveniment, noi ne pregătim din timp cu îmbrăcăminte, dulciuri şi rechizite.

Am fost întâmpinați cu bucurie atât de cadrele didactice, cât și de elevi. În această şcoală am vizitat sălile de clasă, o sală specială unde elevii învaţă să pregătească mâncăruri delicioase precum și o sală de sport unde aceștia făceau gimnastică recuperatorie.

Fiecare dintre noi a oferit cadoul său unui copil din acea instituţie, după care ei ne-au mulțumit printr-un program de colinde. Atât copiii mai mici de la grupele pregătitoare, cât și cei mari s-au pregătit mult pentru acest eveniment la care noi am fost oaspeții lor de seamă.

Am fost încântaţi să vedem că elevii aveau condiții foarte bune pentru studiu, hrană, odihnă și erau înconjurați cu multă căldură de tot personalul.

Acolo, am trăit sentimente de bucurie, pe care le simțeam când mânuțele copiilor erau întinse spre noi pentru a-și primi cadoul, dar și de prietenie pentru că fiecare copil de acolo și-a câștigat un prieten printre noi.

Din această experiență de neuitat, noi am înțeles că în lume sunt mulți copii cu nevoi speciale, fără părinți și cu probleme grave de sănătate și care nu-și doresc lucruri sofisticate ci o simplă îmbrățișare de la cei dragi le-ar fi de ajuns.

DSCF4262 DSCF4263 DSCF4264 DSCF4265 DSCF4266 DSCF4267 DSCF4268 DSCF4270 DSCF4271 DSCF4272 DSCF4273 DSCF4274 DSCF4275 DSCF4276 DSCF4277 DSCF4260

Leave a Reply