Film de prezentare a şcolii, octombrie 2010.

In memoriam Lucian CRISTEA, profesor limba română

„Dascăle,

Una din tainele dăruirii noastre, dacă nu cea mai de seamă, e faptul că am vorbit aceeaşi limbă, înfricoşător de frumoasă, în care am topit, generaţie după generaţie, aurul câmpiei, licărul stelelor, simfonia de culori a toamnei, bocănitul cerbilor, silueta maiestuoasă a caprei negre şi ţipătul cocorului cu aripa frântă, foşnetul tainic al pădurii şi geamătul ierbii cosite în prag de ziuă când roua dimineţii se logodeşte cu stropul de sudoare, toate şi multe altele distilate apoi în vocale şi consoane din care s-au plăsmuit, în retorta limbii, rândunicile sufletului care şi-au cuibărit veşnicia într-un proverb, într-un descântec sau blestem.

Să fii sănătos, dascăle, şi să porţi cu demnitate povara dulce a menirii, aşa cum Şincai şi-a purtat, în traistă, Gramatica Limbii Române. Am folosit majuscule, din respect, căci limba română e actul nostru de naştere şi stăm în genunchi sub ploaia cântecelor ce picură din ea. Iar tu, trăieşti suferinţa libertăţii pentru că, deşi ştii multe, eşti nevoit să dai cu ţârâita, pentru că aşa cere Golgota cunoaşterii!”

Clasa a VIII-a A, intensiv limba engleză îşi ia rămas bun de la Şcoala nr. 113

mai 2012

„Mirajul liceului se apropie din ce în ce mai repede, iar aventura gimnaziului este aproape de sfârșit. De aceea, a venit timpul să ne amintim toate momentele frumoase care ne-au făcut să stăm uniți și care ne-au ajutat să trecem împreună prin orice încercare ce ne-a ieșit în cale. Începand din clasa a VI-a, când încă nu ne obișnuiserăm unii cu altii, proiectul Comenius ne-a făcut din 29 de elevi, un adevărat grup.

Astfel, în urma mai multor experiențe distractive, dar și extrem de educative, am reușit să formăm o clasă ce s-a remarcat atât prin rezultatele obținute, cât și prin unitatea colectivului. Prin stuctura clasei am urmărit mereu performanța, pe care am atins-o în diferite rânduri, depășind uneori chiar așteptările profesorilor, iar toate rezultatele bune obținute sunt rodul muncii noastre precum și a profesorilor ce ne-au pregatit neîncetat.”

Mihai Sfetcu

„Despre 4 ani de intensiv engleză… de fapt, eu am avut parte doar de 3 ani, care au fost trăiți din plin, extrem de intens. Adevărul este ca au fost și momente „tensionate”, dar în mare parte au predominat cele pe care nu le vom uita niciodată. Am reușit, in ciuda unor incidente, să ne unim (vorbesc despre colectivul nostru), să facem multe lucruri împreună, și în final,… să ne gândim că ne vom despărți și că ne va fi foarte dor unii de altii.

Ce pot zice… păi, sfatul meu este sa mergeți și voi la orice intensiv… poate veți găsi colegi, deveniți prieteni, la fel de buni ca ai mei… dar slabe șanse. Oricum, știu că acum i-am cam „ridicat în slăvi”, dar merită, deși, sinceră să fiu, îmi venea și mie să-l trag pe vreunul de păr, din diferite motive. Dar… până la urmă, așa se contruiesc prieteniile… ai momente mai bune și mai puțin bune, pe cele bune nu le uiți, iar pe cele rele poți să le îndrepți.

În conlcuzie, așa cum ne-a învățat doamna dirigintă sa incheiem orice „eseu”, vreau să spun, ținând cont că nu am folosit un limbaj foarte sofisticat, ci a fost doar opinia mea, puțin detaliată, țin sa subliniez că îmi va fi dor de acesti ani minunati de gimnaziu… și că nu-i voi uita EVER.”

Beatrice Irimia

„Even though I have spent only one year and a half within grade VIII A, I had a really good time. Honestly, I hadn’t thought that this one and a half year will be so funny and it will end so soon. And perhaps that I don’t know my colleagues so good, like they know each other, yet I can tell you one thing for sure: I will miss them! I’ll miss the jokes they made, the way they act and their unique personality. Also, do not think that I won’t miss my teachers and , because I’ll surely do! I wish that we could stay a collective through high school as well… And even through university.”

Natalie Melhem